Minden az ezermester niacinamidról: mi ő és milyen bőrproblémákra hatásos
Mi az a niacinamid?
A nikotinamid, másik nevén niacinamid, a B3-vitamin (niacin) egyik formája (amidja). Ez a vízben oldódó összetevő eléggé sokoldalú, ezért is képes kicsit megzavarni az embereket, hogy milyen bőrproblémákra is érdemes bevetni (erről később többet). Az összetevőlistában Niacinamide névvel találod. A niacinamid a természetben is előforduló összetevő, megtalálható különféle táplálékokban, mint gyökérzöldségekben, gombákban, élesztőgombákban, néhány gyümölcsben, földimogyoróban és magvakban. A kozmetikumokban használt niacinamid viszont laboratóriumban előállított.
A szájon át bevehető niacinamidra vonatkozó kutatások az 1930-as évekre nyúlnak vissza, viszont a kozmetikumokban használt niacinamid kutatások relatíve újaknak mondhatóak. A niacinamidot a bőrgyógyászatban számos rendellenesség kezelésére használják, beleértve az aknét, az atópiás dermatitiszt, a felesleges faggyútermelődést és a rosaceát, újabban pedig a hiperpigmentáció kezelésére, valamint a photo-aging (napfény okozta bőröregedés) megelőzésére is. Lássuk ezeket a hatásokat részletesebben.
Milyen bőrproblémákra jó a niacnamid?
Meglepően sok mindenre jó, többek között e sorok írójának is az egyik kedvenc összetevője a bőr védőrétegének és pigmentfoltok kezelésében, valamint a bőröregedés és a bőrrák megelőzésében tanúsított hatásossága, valamint tolerálhatósága miatt.
1. Elősegíti az egészséges bőrbarrier kialakulását és javítja a bőr textúráját
Kutatások bizonyították, hogy akár már 2% niacinamid tartalommal jelentősen javítható a bőr hidratáltsága és bőr védelmi funkciója hosszútávon. Ez remek hír a száraz bőrtípusoknak, igaz?! Jobb bőr barrier funkció azt jelenti, hogy a bőröd ügyesebb a nedvesség megtartásában, és ellenállóbb a külső behatásokkal szemben, még azokon a zord téli hónapokon is. Az általános elmélet szerint a niacinamid erre úgy képes, hogy elősegíti a keratinszintézist és a bőr természetes kollagéntermelését, melyek jelentős mértékben hozzájárulnak az egészséges bőrbarrierhez (a bőr védőrétege). Alacsony mennyiségben ajánljuk rosacea vagy ekcéma esetén is, mert igazán jól tolerálható összetevő.
2. Segít megbirkózni a pigmentfoltokkal
A niacinamid a bőrön alkalmazva klinikailag bizonyítottan már 2%-os mennyiségben is hatékony a hiperpigmentáció kezelésében. A niacinamid egy úgynevezett pigment szállítást blokkoló összetevő, ami a pigmenttermelődés folyamatába próbál beavatkozni, és azt mérsékelni – a Tyrosinase blokkolók összetevők (pl.: C-vitamin, arbutin) mellett. Megpróbálja megállítani, hogy a melanocita által elkészített pigment a bőr felszínére jusson és láthatóvá váljon. (Eredményes folthalványításhoz a legjobb, ha a rutinodban egyszerre támaszkodsz a pigment szállítást és a Tyrosinase blokkoló összetevők hatására.)
Egy 2005-ös kutatás szerint, egy 5% niacinamid készítmény naponta kétszer használva 8 héten át jelentős javulást eredményezett a hiperpigmentációban, ahogyan 3,5% niacinamid készítmény retinyl palmitate-tal (retinol származék) kombinálva is ezt az eredményt mutatta.
3. Csökkenti az öregedés jeleit (ráncok, foltok)
Mivel a kollagéntermelésed a 20-as éveidtől évente körülbelül 1%-kal elkezd csökkeni, talán jó hír lehet a számodra is, hogy a niacinamid bizonyítottan stimulálja a bőr kollagén és egyéb fontos fehérjéinek a termelését, ezzel pedig segíti a ráncok elleni harcodat. Egy szintén 2005-ös kutatás szerint 12 héten át napi kétszer alkalmazott 5% niacinamidot tartalmazó hidratálókrém használata jelentősen javított a bőr rugalmasságán, ahogyan csökkentette a finom vonalakat és ráncokat, a hiperpigmentált foltokat, piros foltokat és a bőr sápadtságát is.
4. Normalizálja a zsírtermelést és segíti a pattanások elleni harcot
A fényes, csillogó, zsíros bőr problémája igazán bosszantó lehet sokak számára, hiszen a faggyútermelés szabályozása nem könnyű feladat és úgy tűnhet, hogy szinte semmi sem válik be hosszútávon. Sok termék csak ideiglenesen fedi el a problémát és azt is csak rövidtávon. A niacinamid azon kevés összetevők egyike, melyek hosszútávon hatékonynak bizonyultak a faggyútermelés szabályozásában, amikor 2-4%-os mennyiségben a bőrön alkalmazták. További kutatások pedig azt mutatták, hogy a pattanások kezelésében is hatékony hatóanyag gyulladáscsökkentő és pórusösszehúzó hatása révén.
5. Csökkenti a kitágult pórusok méretét
A kitágult pórusok gyakoribbak, mint gondolnád. Mind a férfiakat, mind a nőket minden korosztályban érintik. Bár a kitágult pórusok frusztrálóak lehetnek, a pórusok szükségesek az egészséges bőr fenntartásához (pórusainkon keresztül távozik a faggyú, testünk természetes olaja, hogy természetes módon hidratálja bőrünket, segítve annak rugalmasságának fenntartását). Általában a genetika határozza meg, hogy mekkora a pórusunk, de a zsíros bőr, eltömődött pórusok, a napsugárzás okozta károk és az öregedés olyan egyéb tényezők is lehetnek, amelyek hatására a pórusok falai veszítenek a feszességükből, ezáltal kitágulnak. Bár a genetikailag beléd kódolt pórusméretet nem tudod megváltoztatni, niacinamiddal minimalizálhatod a kitágult pórusok megjelenését.
6. Támogatja a bőr UV-sugarakkal szembeni védekezőképességét
A közelmúltban az is bebizonyosodott, hogy a niacinamid a bőrön alkalmazva véd az UVA és UVB sugárzás ellen, és ígéretes összetevőnek tartják a bőrrák megelőzésében is.
Mennyi niacinamidra van szükséged?
A kutatások már 2%-os mennyiségben is hatékonynak találták a niacinamidot, de a legtöbb kutatás 4-5%-os mennyiségről szól. Ha még nem használtál niacinamidos terméket vagy érzékeny a bőröd, akkor kezdd alacsonyabb mennyiséggel, 2-3% niacinamiddal. Ha a bőröd engedi, akkor idővel majd növelheted a mennyiséget, de nem feltétlen muszáj, ha meg vagy elégedve a hatásával. A legtöbb embernek célszerű a 4-5%-os mennyiséget megcélozni. Található a piacon már 10-20%-os mennyiségű niacinamid is, melyek már nagyon erősnek számítanak. A magasabb koncentrációkat, már nem biztos, hogy mindenki bőre tolerálja, őket ütősebb rutinokba ajánljuk, és nagyon fontos figyelni a bőr reakcióját. Nincs rá bizonyíték, így nem jelenthető ki, hogy pl.: 20% niacinamid négyszer jobb/hatékonyabb a bőrnek, mint 5% niacinamid.
Hogyan válassz niacinamidos terméket
Mivel annyi klassz dologra képes, nem csoda, hogy minden bőrtípus számára választható összetevő. Először is kezd azzal, hogy átnézed a rutinodban lévő termékek összetevőlistáit, mert a gyártók gyakran használják ezt az összetevőt, hiszen könnyű vele dolgozni és ezért egyfajta „hatékonyságbiztosító szabályként” gyakran beleteszik mindenféle típusú termékbe. Szóval lehet, hogy már használod is. Azt azért nem javasoljuk, hogy 8 egymás utáni termékedben is a niacinamid legyen, mert van, akiknél érzékenységet, pirosságot, hámlást és szárazságot válthat ki, ha „túl van tolva” a rutinban.
Nincs különösebb jelentősége, hogy tonerben, szérumban, hidratálókrémben vagy fényvédőben kened magadra, ahogy neked kényelmes és praktikusabb.
Kezdő és vagy érzékeny bőrre
2% niacinamid tartalmuk miatt a kombinált, zsíros bőrtípusoknak remek választás a Benton Csiga Méh Esszanciája, míg a száraz bőrtípusoknak a dear, Klairs Friss E-vitamin Maszk Niacinamiddal éjszakai maszkunkat ajánljuk. Ne tévesszen meg, nappali hidratálókrémként is használhatod!
Haladóknak érdemesebb bőrcél szerint választani
Pigmentfoltok halványítása, ragyogó, egységes tónusú bőr: Akár 2-5% mennyiséggel is szép eredményeket érhetsz el, de ha valami igazán ütős terméket keresel, akkor az abszolút favoritunk a Tia’m Vita B3 Source Szérum, ami 10% niacinamiddal és 2% arbutinnal blokkolják a pigmenteket termelő tirozináz enzimet és gátolják a pigmentek bőrfelszín felé való vándorlását. (Legyenek reális elvárásaid! A folthalványítás nem egyik napról a másikra megy).
Kitágult pórusok csökkentése: Erre a feladatra szintén jó választás egy ütősebb 5-10% mennyiségű formula. Az előbb említett Tia’m Vita B3 Source Szérum erre is jó választás a folyékon, nem ragadós állaga miatt is, illetve a Purito Galacto Niacin 97 Power Bőrtökéletesítő Esszencia 5% Niacinamiddal.
Faggyútermelés normalizálása: Már 2-4% niacinamid rendszeres használatával elérheted a faggyútermelés normalizálását. Szerintünk nem feltétlen kell ehhez egy külön szérum, érdemes mondjuk a toner lépésbe belecsempészni a niacinamidot és a rendszeres reggeli és esti használat majd teszi a dolgát. Próbáld ki erre a célra a 2% niacinamidot tartalmazó d’Alba piedmont Peptide No-Sebum Bőrkiegyenlítő Tonert, amiben még más klassz faggyúszabályozó összetevőket is találhatsz.
Erős bőrbarrier: A Missha Time Revolution The First Essence 5X Esszencia 2% niacinamid tartalmával már két hét alatt szép eredményeket produkál neked a bőröd saját keramidtermelésének fokozásával. A Purito Bőrfeltöltő Esszencia 94% Fermentált Növényi Komplex pedig 3% niacinamid tartalma mellett 94% fermentált növényi komplex-szel kiegészülve vitaminokkal, ásványi anyagokkal és aminosavakkal táplája a bőrt, hogy visszanyerje ellenállóképességét. Illetve a Neogen Probiotics Double Action Széruma (vagy akár a krémje) is remek választás lehet a rutinba, ha a bőr védőrétegének az erősítése a cél.
Pattanások nyugtatása és a miattuk kialakuló foltok kialakulásának megelőzése: A Tia’m AC Fighting Spot RX Krém Aknés Bőrre egy ütősebb 10% mennyiségű niacinamidot tartalmaz, ami 7% cink-oxiddal kiegészülve aktívan nyugtatja a gyulladt pattanásokat, halványítja az akne és pattanások után kialakult foltokat és segít visszaállítani a bőrt az egészséges állapotába. Őt nem az egész arcra, hanem csak a problémás területekre kell kenni a hidratálókrém fölé! Niacinamidos hidratálókrémnek próbáld a Benton Csiga Méh Lotiont.
Ránctalanítás, fiatalosabb, feszesebb bőr: Keresd a 4-10% közötti niacinamid mennyiségeket, a Purito Galacto Niacin 97 Power Bőrtökéletesítő Esszencia 5% Niacinamiddal remek választás lehet, vagy szintén a Purito kínálatából a Centella Illatmentes Bőrregeneráló és Anti-Aging Szérum, ami habár 3% niacinamid tartalmú, de mellette peptidekkel és adenozinnal veszi fel a küzdelmet a ráncok ellen.
Útravaló
- A niacinamid hatékonyságát mára elég sok adat támasztja alá. Hatásos a bőr védőrétegének megerősítésében, halványítja a pigmentfoltokat, csökkenti a túlzott faggyútermelődést, csökkenti a kitágult pórusok méretét, egységesíti a bőr tónusát és anti-aging hatású. Érdemes még megemlíteni, hogy támogatja a bőr UV-sugarakkal szembeni védekezőképességét és a bőrrák megelőzésében is hatásosnak tűnik.
- Bármennyire is sokoldalú összetevőről van szó, a niacinamid önmagában nem fogja tudni megoldani az összes bőrproblémádat, mert egyetlen összetevő nem tudja megadni azt, amire a bőrödnek szüksége van. A célod eléréséhez kell egy jó rutin több klassz hatóanyaggal, illetve a rendszeresség és a mindennapi nappali fényvédő használat! Habár igazi nagyágyú – és reméljük felkelltette az érdeklődésedet annyira, hogy mostmár stabil helye lesz a rutinodban - , érdemes együtt használni más klassz összetevőkkel, hogy biztos elérd a bőrcélodat.
A niacinamid nagyon jól kijön más összetevőkkel, így ha a
- ránctalanítás a célod, akkor használd együtt a retinollal, retinol származékokkal, C-vitaminnal, AHA-savakkal; ha a
- pigmentfoltok eltávolítása a cél, akkor kombináld pl.: C-vitaminnal, arbutinnal, édesgyökér-kivonattal, fehéreperfa-kivonattal és nappal használj fényvédőt(!); ha a
- bőr védőrétegének erősítése a célod, akkor ajánljuk mellé a panthenolos, hialuronsavas és lipidekben gazdag (omega zsírsavak, keramidok, koleszterol) termékeket.
- 2-5% mennyiségben ideális lehet a bőrcélod eléréséhez. Egyre több termékben van már 10% vagy e feletti mennyiség. Míg a legtöbb ember számára ezek a magas koncentrációk egyébként nem jelentenek gondot, csak emlékezz, hogy nem feltétlen szükséges magasabb koncentráció ahhoz, hogy hatást fejtsen ki a bőrödön. :)
- Ha látod, hogy az összetevőlistában szerepel a niacinamid, de nincs feltüntetve a mennyisége és megakarod tudni, akkor a gyártónak kell írni és megkérdezni. Persze az is előfordulhat, hogy nem fogják megmondani, mert a formula titkos. (Mi is jártunk már így más összetevővel kapcsolatban. :( ) A legtöbb esetben, mikor nem volt feltüntetve a százalék és rákérdeztünk a gyártónál, akkor gyakran köszönt vissza a 2%-os válasz. Persze ezt sem szabad ökölszabálynak venni, csak kicsit visszaigazolja ezt a hatékonyságbisztosító szabályt, amit a bevezetőben említettünk a niacinamid kapcsán.
blog comments powered by Disqus